Historia odznaczenia


        Pomysł powstania Zachodniopomorskiego Krzyża św. Floriana jest ściśle związany z uroczystością wprowadzenia relikwii św. Floriana do kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła w Policach – Jasienicy. Kościół ten  od kilku lat jest miejscem modlitewnych (i nie tylko) spotkań strażaków z powiatu, a także z województwa. W miesiącu wrześniu 2016 roku strażacy pielgrzymowali liczną grupa do Krakowa, gdzie z rąk ks. biskupa Tadeusza Pieronka otrzymali relikwie swojego patrona- Św. Floriana. Chcąc wynagrodzić pomoc okazaną w sprowadzeniu i organizacji przebiegu samej uroczystości, jej organizatorzy zwrócili się do Małopolskiego Kapelana strażaków w Krakowie o odznaczenie naszych dobroczyńców Małopolskim Krzyżem św. Floriana.
        Po powrocie z Krakowa rozpoczęły się przygotowania do uroczystego wprowadzenia relikwii w naszym kościele. Podczas spotkania organizacyjnego Komendant Powiatu Polickiego starszy bryg. Marek Gendek zaproponował ustanowienie Zachodniopomorskiego Krzyża św. Floriana. Pomysł okazał się bardzo ciekawy i od tamtej pory rozpoczęto prace nad jego realizacją.
    Pomysłodawcy ustalili, że Odznaczenie będzie dwustopniowe: srebrne i złote. Na prośbę pomysłodawców Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego wyraził zgodę na użycie wizerunku Gryfów, stanowiących herb województwa.

Nad powstaniem krzyża, jego wyglądem, kolorystką oraz wstążką pracowali:
st. bryg. Marek Gendek, Komendant Powiatowy PSP w Policach,
st. bryg. Kazimierz Lesisz, Komendant Miejski PSP w Szczecinie
ks. kan. kapelan Waldemar Szczurowski.
Odznaczenie zaprojektował Zbigniew Janhz.